Veslice LiteSPORT poprvé na vodě!

LiteSPORT na spouštěcím vozíkuTak a je to tady! Nadešel čas vyzkoušet jak se veslice Liteboat chová na vodě. Po vydařené premiéře v Račicích se lodě vrátily do domovského „přístavu“ a dnes nadešel den „D“ pro jejich první krátký test na vodě.

Příležitost dostala modrá veslice LiteSPORT. Jednak tím, že se jedná o první a nejprodávanější model výrobce Liteboat a zadruhé i proto, že na říční „expres“ LiteRIVER v karbonové verzi „L“ je potřeba hmotnost do 110 kg a testovací veslař si nebyl úplně jist zda tento parametr splňuje :-).

Po krátké přípravě křídla na rozteč 160 cm, vesel s pákou 88,5 cm a správnou výšku havlinek se šlo konečně na věc. Chybět samozřejmě nesmělo ani zpětné zrcátko, které tolik přitahovalo pozornost na račické premiéře.

Úplně LiteSPORT poprvé na Vltavěprvní pocit mi připomněl, že párové vesla jsem držel naposledy někdy ve starších žácích (tj. téměř před třiceti lety), ale vše se velmi rychle obnovilo a po cca kilometru mi to veslovalo „jako zamlada“.

Mohl jsem tudíž začít vnímat pocity na lodi, které se postupně měnily v naprostou euforii, ale pěkně popořadě. Model LiteSPORT má velmi krátkou a zařízlou záď a plochým dnem. Loď díky tomu velmi rychle reaguje na změny tempa, kdy změnit směr jízdy o 180° můžete doslova „na pětníku“. Velmi dobrý pocit se dostaví i při každém projíždění vln, kdy vysoká špička lodi jimi projede jako nůž máslem a Vy se můžete stále soustředit pouze na veslování. Při projíždění vln od kolem jedoucích motorových člunů do lodi ani jednou nenateklo, neškrtal jsem vlnami a nebylo ani potřeba zastavovat nebo měnit směr jízdy. Odpolední dopravní situace v Praze na Vltavě je stále intenzivnější, nicméně s veslicí LiteSPORT budete mít při projíždění vln stále úsměv na rtu.

Nemálo obdivovatelů veslic Liteboat v Račicích dotazovalo, zda je možné s modelem LiteSPORT kontrovat (tj. veslovat proti směru jízdy lodi). Toto se ukázalo, že není žádným problémem, kdy při pomalém tempu voda do samovylévací zádi nenatékala.

Vlna za zádíPoslední o čem se v této krátké recenzi zmíním je rychlost lodě LiteSPORT, která je, i přes pocitové vnímání větších rozměrů lodi, překvapivě konkurenceschopná. Během jízdy nebyl nikterak zásadní problém držet velmi podobnou rychlost s „masters“ veslaři na skifu.

První křest Vltavou má tedy modrý model LiteSPORT již za sebou a těší se na nové zájemce, kteří si zkušební jízdu objednávali i pokřikováním při míjení lodi na vodě :-).

Někdy příště popíši i zážitky s modelem LiteRIVER, ale nejdříve se jdu zvážit :-). Pavel Malinský – produktový manažer Liteboat v ČR.

Do příštího příspěvku se zatím můžete podívat co vše model LiteSPORT vydrží při velmi, velmi, velmi intenzivním crash testu:

Napsat komentář