Veslice Liteboat se představily na Lipno Lake Marathonu

Veslice Liteboat se v neděli 27. srpna 2017 premiérově představily během Lipno Lake Marathonu, pořádaném českobudějovickým sportovním klubem BUDE SPORT, z.s. a konaném v rámci Lipno Sport Festu.

Premiéra veslic Liteboat, konkrétně tří stabilních a cvičných modelů LiteSPORT 1X, vhodných i pro rekreační veslování, se uskutečnila za krásného letního a slunečného počasí. Na výběr byla buď trať z Dolní Vltavice do Lipna nad Vltavou o vzdálenosti 15 km nebo se nabízela maratonské trať o vzdálenosti 33 km z Nové Pece do cíle na pláži v Lipně nad Vltavou. Záštitu nad veslařskými účastníky závodu a komunikací s organizátory převzal Václav Chalupa z veslařského a bruslařského klubu VBK Lipno, který rovněž poskytl veslařské lodě pro závod a zajistil jejich převoz na start.

Na startu dlouhé maratonské tratě z Nové Pece byly, kromě dvou paddleboardů a jedné rychlostní kanoe, připraveny tři veslice LiteSPORT 1X s průkopníky lipenského převeslování, jmenovitě Václavem Chalupou z VBK Lipno, Vítězslavem Hujou z VK Slavia Praha (oba v přípravě na říjnové Mistrovství světa v příbřežním veslování) a Pavlem Malinským z ČVK Praha, který zejména testoval možnou rekreační formu převeslování přehrady. 

Startem v 8:00 hodin pod mostem v Nové Peci začalo pro veslující účastníky nové dobrodružství neboť, kromě soustředění se na veslování, bylo potřeba neustále se orientovat ve stále se měnícím terénu. Příroda i voda přehrady je přenádherná a neustále je čím se kochat.

Od startu z Nové Pece po přívoz v Horní Plané veslujete převážně v mělké vodě s romantickým a klidným okolím, kdy musíte kontrolovat nebezpeční vjetí na mělčinu, stejně jako z vody vystupující větve a návnady rybářů. Od Horní Plané se přehrada postupně rozšiřuje a pozvolna začíná odpovídat popisu „české moře“. Orientace v této části tratě je velmi důležitá, neboť není problémem si zde naveslovat i kilometry navíc. U ostrova Tajvan se přehrada prudce láme směrem na jih, kdy je současně potřeba směrem k horizontu přímo směrovat na opačný břeh, kterým je přívoz v Dolní Vltavici. Nedělní hladina v této části přehrady byla klidná jako zrcadlo, se slabým a příjemným větrem po směru plavby a dobrou viditelností. Při silném větru, který zde často vane, vlnách a případně zhoršené viditelnosti by veslování v této části přehrady bylo jistě velkým dobrodružstvím, na které jsou nicméně veslice LiteSPORT 1X i tak stavěny.

U přístavu v Dolní Vltavici byla povinná, organizátorem plánovaná, pětiminutová přestávka s občerstvením, přičemž zde startovali i účastníci kratší, 15 km dlouhé tratě na paddleboardech, dračí lodi a děvčata Claudi a Jessica Lindnerová z VBK Lipno na DOUBLE mořské veslici.

Směrovat z Dolní Vltavice je potřeba dlouhou, až nekonečnou rovinkou přímo na cíp Frýdavy s ostrou zatáčkou do jižního směru. Přehrada se od Frýdavy a Frymburku po Přední Výtoň opět zužuje a začíná být stále více cítit povítr, stejně jako křeče ve stehnech. Nicméně cíl je zde již téměř na dohled a po poslední zatáčce před Kobylnicí se k povětru začnou přidávat i vlny, které všechny lodě popohání k vytouženému cíli. 

Po dosažení lipenského břehu vedle maríny Lipno následuje krátký sprint po pláži a je dobojováno! Veškerou bolest, křeče a puchýře na rukou brzy přebíjí krásné pocity a zážitky z převeslování největší české vodní plochy, které nejrychlejšímu Víťovi Hujovi trvalo pouhé cca 3 hodiny, krátce po něm dorazil Václav Chalupa a v čase cca 3,5 hodiny dosáhl cíle i Pavel Malinský. O ryze sportovní výkon nicméně na rekreačních veslicích LiteSPORT 1X nešlo, důležité bylo zúčastnit se a stát se součástí této perfektní akce.

Sportovnímu klubu BUDE SPORT, z.s. děkujeme za vzetí na milost veslařů a umožnění jejich účast v rámci oficiálního závodu paddleboardů. Současně se již těšíme se na další ročník, kdy věříme v hojnější počet „couvajících“ účastníků!!!

Máte-li zájem o obdobnou zkušenost a veslování na lipenské přehradě, neváhejte kontaktovat veslařský a bruslařský klub VBK Lipno, který pro Vás připraví program na míru, stejně jako zajistí ubytování v nedalekém penzionu Bumbálka Lipno.

     

Galerie z Lipno Lake Marathonu:

    

Napsat komentář