Tip na veslařský výlet po lipenské přehradě

Chystáte se na lipenskou přehradu a rádi byste ji poznali i z vody? Pokud ano, přímo se nabízí příjemný veslařský výlet z Černé v Pošumaví do Lipna nad Vltavou, který představuje vzdálenost cca 20 km, jež v rekreačním tempu zvládnete odveslovat za cca 3 až 4 hodiny případně, jako Honza na veslici LiteSPORT 1X sportovním tempem (viz fotogalerie), i rychleji.

Ideální výchozí bod představuje vyhlášený cocktail bar Windypoint v Černé v Pošumaví, oblíbený pro jedinečnou atmosféru karibské pláže. V bezprostřední blízkosti pláže se nachází parkoviště a máte zde zajištěn snadný přístup s veslicí až k vodě. Rozhodně zde doporučujeme využít nabídky občerstvení a nabrat síly na následnou plavbu.

Po opuštění Windypoint baru se držíme břehu po pravém veslu, které veslaři nazývají strokovské, nebo také strokovská strana. Když už jsme u terminologie, tak si také řekněme, že veslo v levé ruce se nazývá háčkovské, ploutvičce ve spodku lodě veslaři říkají kačena nebo flosna, nohy jsou upnuté v nohavkách a pohyblivý vozík se nazývá slajd, jenž jezdí po kolejničkách. Představování veslařské terminologie jsme začali krátce vesly, tak se k nim ještě jednou vraťme, neboť vesla na konci, jež se noří do vody mají list, připomínající sekyru (proto se těmto veslům říká sekyry), otočnému místu, kde se veslo upíná ke křídlu se říká havlinka, ten plastový kroužek na vesle je věneček a vesla držíme za pogumované návleky, jež jsou veslařským názvoslovím pačinami.

Na zapamatování názvosloví máme tedy cca tři hodiny čas a s opakováním termínů se můžeme začít kochat okolní krajinou, kdy hned na začátku plavby vidíme v dáli, po své levé ruce, siluetu ostrova Tajvan. Až na Radslav si hlídáme veslování podél břehu u pravého vesla, kdy za Radslaví, přímo k viditelnému cípu břehu pravého vesla, překonáme nejkratší možnou vzdáleností napřímo menší zátoku. Tímto se dostáváme až k místu přívozu na Dolní Vltavici, kde je možné přistát na písčité pláži a občerstvit se.

Nyní nás čeká převeslování největší otevřené vodní plochy na lipenském jezeře, a sice zátoky Kovářov, kdy si hlídáme směr do, v dáli viditelného, zúžení jezera před Frymburkem. Pokud se nám vše povedlo, jsme přibližně v polovině cesty a blížíme se k Frymburku, jež nás z dálky vítá krásnou kostelní věží.

Ve Frymburku si naopak začneme hlídat břeh po levé straně vesla, neboť je to právě tato strana u Frýdavy, podle které prudce zatočíme směrem k Přední Výtoni.

Nyní náš čeká víceméně rovné veslování podél břehu u pravého vesla, které nám, před Přední Výtoní po pravé straně, zatraktivní bronzová socha mladé ženy, tzv. Lipenská víla. Socha lipenské víly vznikla na popud lipenského starosty a senátora Tomáše Jirsy, jenž sochu po svém znovuzvolení do Senátu ČR v roce 2011 zakoupil a věnoval Lipnu nad Vltavou a Frymburku.

Minuli-li jsme sochu lipenské víly, objeví se nám po levé straně krásný pohled na Přední Výtoň, kde je možné rovněž naplánovat přestávku na písečné pláži s občerstvením. Kdo se nechce zdržovat zajížďkou k Přední Výtoni, ten směřuje stále podle břehu po své pravé ruce až do Lipna nad Vltavou, kde se nabízí ukončení plavby kousek po projetí okolo Králičího ostrovu (jenž si držíme po levé straně od vesla), a sice na pláži restaurace Loděnice (těsně před kempem Modřín). Odměna za námahu v restauraci Loděnice rozhodně stojí za to, neboť kuchyně je skvělá!

Máte-li chuť podobný výlet uskutečnit a jste již seznámeni s bezpečným ovládáním veslařské lodě, můžete využít služeb zapůjčení některé z veslic Liteboat, jež nabízí naše partnerské centrum Lake Rowing Lipno, stejně jako můžete využít nabídky ubytování v nedalekém penzionu Chalupa Václav, nacházející se v Lipně nad Vltavou nedaleko cílové zastávky u restaurace Lipno a veslařské základny VBK Lipno a Lake Rowing Lipno.

Pokud se Vám výlet líbil, děkujeme mnohokrát předem za aktivní sdílení svých fotografií a veslařských zážitků na sociálních sítích s hashtagem #lipnovesluje :-)!