Zimní veslování nejen po Staňkovském rybníce. …a jak se na něj připravit?

Tak jako každý rok okolo 17. listopadu, se i letos na břehu jihočeského Staňkovského rybníka sešla parta veslařů, kteří si společnou projížďkou připomínají odkaz státního svátku dne boje za svobodu a demokracii.

Staňkovský rybník nebyl pro tento účel nebyl vybrán náhodou, neboť se nachází nedaleko Chlumu u Třeboně, a v délce cca 5 km kopíruje státní hranici s Rakouskem, která byla za minulého režimu přísně střežena a rybník sám byl neprodyšně přepažen a uzavřen. Toto je snad již věčnou minulostí a v současnosti tak Staňkovský rybník představuje již jen rozlohou sedmý největší rybník, který je v celkové délce šesti kilometrů v České republice jak rybníkem nejdelším, tak i nejhlubším.

Veslaři na veslicích Liteboat se na Staňovském rybníce v tomto listopadovém termínu setkávají každoročně a mají tak již zkušenosti s veslováním za velmi rozličných povětrnostních podmínek, a to od slunečného počasí, přes čerstvý a studený vítr s vlnami, až po mráz a bohatě zasněžené břehy.

Jak se tedy na zimní veslování co nejlépe připravit a obléci?

Rozhodně nepodcenit přípravu, sledovat předpověď počasí a nachystat si vhodné oblečení. Veslařská vyjížďka plánovaná v zimním období by ideálně měla začínat prvním úsekem s veslováním proti větru abyste se následně, k místu vyplutí, vraceli směrem po větru. Díky tomu si zachováte maximálně možný teplotní komfort po celou dobu vyjížďky.

Co se vhodného oblečení týče, je dobré je tzv. vrstvit, kdy základ tvoří funkční termoprádlo představující základní transportní vrstvu v přímém kontaktu s pokožkou, která má za úkol odvádět vlhkost a pot od těla. Termoprádlo v podobě funkčních triček, tílek, ponožek, podprsenek, spodek či legín tedy musí tělo i těsně obepínat a stejně tak je dobré, aby činily (i když volněji), pro dobrý rozsah pohybu při veslování, i všechny následné vrstvy.

Druhá vrstva je tzv. termoizolační, chrání tělo před vnějším chladem, tělem vytvářené teplo nepouští ven a současně brání pronikání studeného vzduchu na tělo. I tato vrstva v podobě roláků, mikin, tepláků atd. by měla být funkční a vlhkost transportovat směrem od těla do dalších vrstev.

Poslední vrstvu představují nepromokavé a větruodolné svrchní a ochranné bundy, svrchní kalhoty či vesty, které tělo chrání před nepříznivými vlivy počasí. I zde je důležitá jejich prodyšnost, která zamezí hromadění vlhkosti ve spodních, izolačních vrstvách.

Co dalšího je potřeba mít během zimního veslování na paměti?

Aby vše výše uvedené správně fungovalo, nesmí být žádná z vrstev narušena oblečením z nefunkčních materiálů, jako třeba bavlny, jež by plnila funkci jako houba přitahující vlhkost. Souvrství oblečení musí být, z pohledu rozsahu veslařského pohybu, přiléhající na tělo a potřebně elastické. Volné kalhoty nebo větrovky hrozí zamotáním se do kolejniček, stejně jako neelastické ramenní švy značně poškodí komfort pohybu.

Dalším specifikem veslování v zimním počasí, kterému je potřeba se věnovat, je ochrana beder před prochladnutím (tedy používat oblečení ideálně s prodlouženými zády), a stejně tak mít zajištěnu ochranu zápěstí dostatečně prodlouženými rukávy (jinak hrozí zánět zápěstí).

Část těla, která při veslování zůstává nejméně zahřívána vykonávaným celostním pohybem, jsou bezesporu chodidla. Zde se velmi dobře osvědčily neoprenové ponožky obuté na bosou nohu, které při pohybu uchovávají chodidla v teple. Pokud je nutné nastupovat do lodi tzv. „z vody“, je vhodné pořídit si i vysoké neoprenové boty do výšky lýtek, které jsou potřebně měkké a ohybné.

Samozřejmostí by mělo být i veslování výhradně za dostatečného denního světla, tedy rozhodně se vyvarovat pobytu v lodi za tmy nebo v mlze a stejně tak vyrazit na vodu jen v podmínkách, ve kterých se, vzhledem ke svým veslařským dovednostem, cítím 100% bezpečně. Lze jen doporučit aby o vaší trase a čase pobytu v lodi byla informována i osoba blízká, stejně jako je dobré mít s sebou v lodi vodotěsný vak s občerstvením, náhradním oblečením a nabitým telefonem v samostatném, vodotěsném pouzdru.

Závěrem lze jen doporučit veslování v lehké, stabilní a snadno ovladatelné veslici, jaké bezesporu představuje produktová nabídka francouzského výrobce Liteboat :-)!

Veslování po Staňkovském rybníce 2021 – 2024

Cokoliv vás zajímá, neváhejte se zeptat…