Již během letošního léta pro vás budeme mít k dispozici zcela novou předváděcí loď LiteXP 16, která je určena jak pro veslování, tak plachtění! Tato zcela jedinečná loď pro denní výlety nebo vícedenní eXpedice vyniká kompaktními rozměry a skvělými jízdními vlastnostmi jak při veslování, tak při provozu na plachtách.

Loď jsme měli možnost otestovat během prosincového setkání distributorů a během pár přeplaveb jezera Lac du Bourghet jsme věděli, že rozhodně má co nabídnout i českým zájemcům. Při délce lodi 5 metrů činí její hmotnost pouhých 100 kg neboť je, stejně jako ostatní modely Liteboat, vyráběna vakuovou infúzí a její kompozit sestává z kombinace skelných a karbonových vláken. Dalším plusem je její snadné a velmi rychlé sestavení, kdy loď při připravena pro plavbu během cca 10 minut a vše zvládne být operováno jen v jedné osobě! K přípravě ani provozu lodi tedy nejsou potřeba žádné další ruce a loď je z kombinovaného přívěsu s integrovaným, ručním spouštěcím vozíkem, možné spustit na vodu na libovolné pláži s pozvolným klesáním dna! Kýl, stejně jako kormidlo je spouštění, ponor lodi tudíž činí pouhých 20 cm, respektive 1 metr se spuštěným kýlem při plachtění.

LiteXP při délce 5 metrů a hmotnosti 100 kg je vybavena dvojdílným karbonovým stěžněm o hmotnosti 4 kg a délce 5,4 m, na které se vypíná hlavní plachta o ploše 7,5 m2. Příplatkově je možné pořídit i spinakr o ploše 6 m2, jež pomůže maximální rychlosti na zadní vítr. Za navrženým oplachtěním, stejně jako progresivním designem trupu lodi je podepsán námořní architekt Sam Manuard, který kromě všech lodí Liteboat navrhuje i závodní speciály na transoceánské, jachtařské závody. Díky takto skvělému vyvážení LiteXP 16 nabízí vysokou rychlost i při slabém větru, přičemž není problém dosáhnout rychlosti ani 17 uzlů (cca 31 km/hodinu) při síle větru 15 uzlů.

Loď kategorie D je určena pro vnitrozemskou plavbu, tj. pro plavbu v klidných pobřežních vodách, malých zálivech, malých jezerech, řekách a kanálech, v níž vítr dosahuje hodnoty až 4 včetně (Beaufortova stupnice) a vlny mohou dosáhnout výšky až 0,3 metru včetně, s příležitostnými vlnami například od projíždějící lodi až 0,5 metru.

Kromě provozu LiteXP 16 na plachty je loď uzpůsobena i plnohodnotnému veslování s kompletní veslovací platformou, tj. nohavkami se stahovacími pásky s polstrováním, slajdem (pojízdným sedátkem) a havlinkami pro upnutí vesel. Veslování v lodi je velmi příjemné a i při šíři lodi 1,4 metru loď jen při veslování bez plachty nabízí pohodlnou cestovní rychlost 6 km/hodinu.

Loď nabízí dva velké a vodotěsné úložné prostory, do kterých je možné umístit nohavky se slajdem pokud chcete více místa v kokpitu při plachtění a pohodlně se například ve dvou upnout do vyvažovacích popruhů (jež jsou součástí dodávky lodě). Dále do nich zvládnete uložit i množství občerstvení na výlet, stejně jako např. stan se spacáky.

Máte-li zájem o oslovení s nabídkou testovací plavby, neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře níže. Jakmile budeme mít cca v polovině července testovací loď k dispozici, ozveme se Vám a domluvíme termín. V mezidobí není nic hezčího než vymýšlet kam všude se s novou lodí můžeme vydat na objevnou eXpedici :-)!