Od pondělního večera 4. července je veslice a plachetnice LiteXP 16 součástí české komunity veslařů a jachtařů. Možnost se s lodí seznámit využilo hned v úterý 5. července několik zájemců, které neodradila ani „strašidelná“ předpověď počasí co se deště a bezvětří týče. 

Po ranní bleskové kompletaci lodě, která nezabere déle než 10 minut času včetně spuštění z přívěsného vozíku, byla loď v prostorách veslařského a bruslařského klubu VBK Lipno, v České republice, poprvé spuštěna na vodu.

LiteXP 16 je loď kategorie D, tj. určena pro vnitrozemskou plavbu v klidných pobřežních vodách, malých zálivech, malých jezerech, řekách a kanálech, v níž vítr dosahuje hodnoty až 4 včetně (Beaufortova stupnice) a vlny mohou dosáhnout výšky až 0,3 metru včetně, s příležitostnými vlnami například od projíždějící lodi až 0,5 metru. Délka lodi je 5 metrů, šířka 1,4 m a ponor pouhých 20 cm (se zasunutou ploutví 1 m) kdy loď lze snadno ovládat i spouštět na vodu jen v jedné osobě.

Před prvním vyplutím byla loď kompletně nastrojena, kdy pro všechny další plavby ať na vesla nebo plachty již pokaždé stačí pouze sestavit dvoudílný, karbonový stěžeň o celkové délce 5,4 m, který je bez jakéhokoliv pevného lanoví vsunut skrze zesílený prostup v palubě a fixován nasazením na kolík ve dnu lodi. Poté se vytáhne hlavní plachta o ploše 7,5 m2 a přes cunningham se seřídí přední lem hlavní plachty a současně upne stěžeň v konstrukci lodi. Zadní lem plachty je otěží hlavní plachty ovládán přes kladkostroj, který je již přednastavený a stačí jej pouze zaháknout do oka zadní plachty. Dále se pro plavbu připraví případný genakr o ploše 6 m2, na záď se zacvakne automaticky sklopné kormidlo, umístí a k lodi fixuje karbonová lavice pro doprovod, do lodi se připraví zasouvací ploutev a je možné vyrazit na vodu.

Co se veslování týče, nabízí kokpit lodi dostatečný prostor pro umístění vesel podél lodi, které jsou navíc k boku fixovány gumicuky, tudíž při plachtění ničemu nepřekáží. Do odkládacích prostor na zádi lodi se vejde jak snímatelný slajd (vozík), tak vytahovací nohavky (deska na upnutí chodidel), kterou je možné umístit do třech poloh, v závislosti na délce postavy.

Během prvního dne LiteXP 16 na vodě jsme si vyzkoušeli vlastnosti lodě jak čistě na veslování, na plachty, tak veslování s podporou větru, které nabízí překvapující rychlost. Ačkoliv vál pouze slabý vítr o rychlosti 3-5 uzlů, loď reagovala a jela skvěle! Odpolední program byl vzhledem k bouřlivému počasí a vytrvalému dešti bohužel zrušen.

Máte-li zájem o testovací plavbu sledujte nás na sociálních sítích Facebook nebo Instagram kde budou nejbližší termíny vždy komunikovány předem. Stejně tak nás stran testovací plavby můžete oslovit prostřednictvím formuláře níže.