Václav Chalupa, jeden z nejúspěšnějších veslařů české historie se ziskem stříbrné medaile na olympiádě 1992, vicemistr světa 1989, 1990, 1991 a 1993 a držitel bronzových medailí z mistrovství světa 1995, 1998, 2001 a pyšnící se nejvyšším veslařským vyznamenáním – cenou Thomase Kellera, určené pro sportovce, kteří kromě vynikající sportovní kariéry svým vystupováním a postoji byli vzorem pro ostatní sportovce a přínosem pro celosvětové veslování.

Václave, povídáme si v prostorách Tvé veslařské loděnice v překrásném prostředí lipenské přehrady, jak jsi se do jižních Čech dostal a proč právě Lipno?

V jižních Čechách jsem se narodil a vždy jsem se na jih rád vracel. Narodil jsem se v Jindřichově Hradci a tam začal, pod vedením svého otce veslovat. I když jsem stále jindřichohradecký patriot, vždy jsem snil o tom, že bych chtěl žít u nějakého jezera a nebo na horách. Lipno splňuje obě kritéria. Na Lipně jsem byl s rodiči na dovolené, když mi bylo asi 6 let a pak jsem se sem vrátil až v roce 2010 na pozvání kamaráda, který zde pořádal závody dračích lodí. Na první pohled jsem se to tohoto kraje zamiloval a vymýšlel plán, jak se na Lipno odstěhovat a co zde dělat. V roce 2016 jsem zde zajišťoval veslování pro veřejnost v rámci olympijského parku Rio Lipno. Zjistil jsem, že zde veslování má svoje místo a tak jsem tady s rodinou zůstal.

Není tajemstvím, že historie veslování na Lipenské přehradě se začíná psát s Tvým příchodem, jaké jsou Tvé dosavadní zkušenosti a cílíš jen na závodní formu veslování?

Cílem olympijského parku Rio Lipno bylo, že by zde měl zůstat odkaz této akce, například ve formě sportovního klubu. Tak jsem zde klub založil – VBK Lipno (pozn.: veslařský a bruslařský klub Lipno). Věnuji se veslování jak závodnímu, tak rekreačnímu i tzv. příbřežnímu nebo Coastal Rowing, které se ve světě zažívá dynamický rozvoj.

Zmiňuješ i zájemce o nezávodní, rekreační veslování, věříš v jeho růstový potenciál a je možné nějak popsat typického zájemce o první veslařská tempa?

Veslování je pro běžného člověka prakticky nedostupné. Většina veslařských klubů v České republice se zaměřuje na veslování výkonnostní a veslování pro veřejnost se věnují jenom někde a to ještě okrajově. Lipno je v letních měsících turisticky velmi navštěvované a turisté se během své dovolené chtějí bavit a hledají různé aktivity. Lidé mají často z veslování respekt a bojí se. Pokud jim ale vysvětlím, že veslování sice není jednoduché, ale budou-li mi věřit a dbát mých pokynů, tak je veslovat naučím, respekt a obavy opadnou a příchozí si veslování užijí a zalíbí se jim. Typický zájemce o veslování je zvědavý, ale má velký respekt a obavy, že se hned vykoupe. Většinou se všichni začátečníci shodnou na tom, že je veslování technicky hodně náročné, ale pocit z jízdy na veslařské lodi je velice krásný silný zážitek a že by se takovému sportu rádi rekreačně věnovali.

K výuce veslování používáš veslice Liteboat, jak bys je popsal a jaké s nimi máš zkušenosti?

K výuce veslování mají lodě Liteboat skvělé vlastnosti. V prostředí lipenské přehrady jsou tyto lodě hodně bezpečné, hodně zde fouká a jsou tu často velké vlny. Pro úplné začátečníky jsou tyto lodě, hlavně typ LiteSPORT 1X stabilní a po designové stránce velmi sympatické. Nebojím se na ně posadit jak děti, tak i starší zájemce v důchodovém věku.

Jsi zaměřený pouze na české veslaře nebo máš i zájemce se zahraničí?

Snažím se vyhovět všem, ale většina zájemců je z Česka.

Kde bys rád viděl svůj projekt s veslařským klubem za nějakých 5 let?

Protože se příbřežní veslování stává stále více populární a také se asi zařadí do programu olympijských her, rád bych zde vybudoval centrum příbřežního veslování a také bych zde rád uspořádal regatu. Také bych rád přivedl k veslování zdejší mládež a zapojil se do domácích veslařských soutěží. A dál a kvalitněji se věnovat veřejnosti a rekreačnímu veslování.

Václave, děkujeme za rozhovor a důvěru ve veslice Liteboat! Přejeme Ti splnění všech svých projektů a mnoho zájemců o veslování na lipenské přehradě.

Pokud máte zájem vyzkoušet si veslování v nádherném prostředí největší jezerní plochy v České republice, a ještě k tomu pod dohledem jednoho z nejúspěšnějších reprezentantů tohoto sportu, potom si neváhejte rezervovat termín své lekce na telefonním čísle: +420 603 877 007.

Spolu s Václavem se těšíme se na setkání s vámi na Lipně!