Pokud již znáte naše lodě, seznámili-li jste se s vide na YouTube a viděli naše příspěvky na sociálních sítích tak víte, že naše veslice jsou určeny pro každodenní výlety a také pro dobrodružství! Od počátku své cesty byl Liteboat veden objevováním neznámého a pronikáním do přírody, možná kvůli jeho zakladateli, který dostal nápad přeplavby Atlantského oceánu ve veslici? (shlédněte příběh Liteboat zde)

V této sérii článků vám s pomocí našich distributorů z celého světa, kteří sdílejí stejnou vášeň, pomůžeme zorganizovat a co nejlépe si užít váš příští veslařský výlet. Dnes vám Pavel z České republiky předá tipy, jak svůj veslařský výlet naplánovat.

Pokud si chcete užít veslování nebo výlet, máte obecně dvě možnosti. Buď si vyberete ověřené a specializované operátory s dlouhou tradicí v organizování veslařských výletů a putování nebo se spolehnete na své vlastní síly a naplánujte si dobrodružství sami.

Někteří lidé se mohou myšlenky naplánovat si výlet sami zaleknout a vyhledají agenturu, které jim pomůže najít a zorganizovat „kompletní veslařský balíček“. Vyhovuje vám to takto? Pokud ano, musíte se zatím spolehnout jen na služby zahraničních operátorů a do vyhledávače zadat výrazy jako rowing trip nebo rowing tour. Odměnou za hledání vám budou odkazy, bohužel zatím jen na zahraniční agentury jako: Veslování v Evropě, Veslovací prázdniny, Veslování ve světě, Veslařské výlety atd.

Máte za to, že není moc nad čím přemýšlet a čeho se obávat? Potom si tedy svůj veslařský výlet naplánujte sami a připravte si veslařské dobrodružství podle vašich představ! S Liteboat není nic snazšího než hodit loď na střechu auta, vyrazit k řece, jezeru nebo chráněné zátoce dle vašeho výběru a v bezpečné lodi vyrazit na objevný výlet nebo vícedenní expedici!

Aby vaše veslařské dobrodružství proběhlo bezpečně a příjemně, doporučuji vám těchto několik kroků souvisejících s plánováním:

  • rozhodně musíte být plavec a 100% obeznámen s jistým a bezpečným ovládáním lodě, tj. umět veslovat dopředu i dozadu (tzv. kontrovat), bezpečně zatáčet i se otáčet a kontrolovat prostor před špičkou lodi. Rovněž je potřeba umět loď bezpečně zastavit, a to i na velmi krátkou vzdálenost. Nejste-li si ovládáním lodě 100% jisti, můžete shlédnout naše instruktážní videa nebo, ještě lépe, navštívit některý z kurzů veslování v lodích Liteboat – zde),
  • shromážděte co nejvíce informací o vybrané vodní cestě, kterou musí být buď klidná voda typu jezero, rybník, přehrada, chráněná mořská zátoka nebo jen pomalu tekoucí řeka bez kamenů, vírů, peřejí a jiných nebezpečí,
  • na řece je vždy lepší zvolit cestu po proudu než proti proudu,
  • na každý výlet nebo etapu vícedenního putování si naplánujte realistickou vzdálenost (cca 5-6 km/hodinu), kdy na klidné vodě jste schopni jako „sólo veslař“ urazit cca 30 km/den (středně pokročilý veslař) nebo až 50 km/den (zkušený veslař). Pokud řeka teče rychleji (např. Labe pod Ústím nad Labem) můžete si přídavkem, v případě zkušeného veslaře, přidat dalších 20 km,
  • co se případného nocování týče, ať plánujete nocleh ve stanu nebo ubytování v penzionu či hotelu, vždy kromě svého pohodlí myslete i na ochranu a bezpečné uložení vaší lodi.
  • při plánování cesty věnujte pozornost mostům a zdymadlům! Mapu raději zkontrolujte dvakrát ať máte přehled o všech zdymadlech a mostech, které vás ten den čekají! Do zdymadel najíždějte mimořádně opatrně a dbejte pokynů obsluhy, stejně jako před každým mostem zkontrolujte dopravní značení a bezpečnou vzdálenost vesel od pilířů! Opakovaně se před proplutím pod mostem otáčejte!!!

Ať se jedná o hodinovou vyjížďku, celodenní výlet nebo 500 km putování, klíčem je znát sám sebe, své možnosti a plánovat věci s pokorou. Nezapomínejte naplánovat i místa odpočinku a dopřejte si volný čas abyste si užili nejen veslování, ale i se setkali s místními lidmi nebo si vyfotografovali hezké okolí.

Přeji vám krásné chvíle prožité s veslováním,

Pavel, distributor lodí Liteboat v ČR

Veslování je fajn, tak se na vás těšíme a věříme, že rozšíříte veslařskou komunitu a přispějete k růstu popularity krásného sportu a volnočasové aktivity. Pokud vás cokoliv zajímá, neváhejte se zeptat!