Jaký model Liteboat je pro mě ten pravý?

Již jste si veslování na Liteboat vyzkoušeli? Nyní tedy nejspíš řešíte otázku, jaký model Liteboat vybrat?

Výběr veslařské lodě není radno podcenit. Základním parametr, který zužuje výběr, je zamyšlení, zda máte ambici závodit v tzv. příbřežním veslování. Příbřežní veslování, též se nazývající mořské, beach sprint, FISA Coastal nebo rovněž off-shore rowing je mladou veslařskou disciplínou, které se rozvíjí a dokonce si odbude svoji premiéru na programu Olympijských her 2028 v Los Angeles.

Pokud chcete závodit, vybírejte z řady veslic RACE, zastoupených modely LiteRACE 1X pro jednoho veslaře, resp. LiteRACE 2X pro veslaře dva či LiteRACE 4X pro čtyři veslaře s kormidelníkem.

Pokud si pořizujete veslici Liteboat pro vlastní trénink, rekreaci a trávení volného času touláním se po vodní hladině, je výběr složitějším a zamyslete se nad následujícími otázkami:

  • jaká je moje veslařská zdatnost a hmotnost?
  • kde budu nejčastěji veslovat z pohledu možného častého výskytu větru, vln a případně silného proudu řeky?
  • jaký mám přístup k vodě z pohledu vzdálenosti od jejího uskladnění, případně zaparkovaného vozidla?
  • jaký je můj zdravotní stav, věk a chci loď užívat celoročně?
  • plánuji, že bude veslice užívána více osobami, např. přáteli nebo rodinnými příslušníky?

Veslování není sportem, se kterým je nutné začít v útlém dětství abyste pochytili správné návyky a techniku. Veslovat můžete začít kdykoliv, přičemž správnou techniku tempa si osvojíte v jakémkoliv centru veslování na Liteboat, jejichž přehled naleznete zde.

Výběr veslařské lodě pro jednoho veslaře dle zkušeností s veslováním

Veslařská zdatnost, je-li na úrovni člena veslařského klubu se zkušenostmi veslování v lodi s pohyblivým sedátkem (tzv. slajdem) a nejlépe i v závodní lodi typu skif, umožňuje okamžitý začátek kariéry na Liteboat. V takovémto případě můžete zvolit nejrychlejší sportovní modely LiteRIVER S (max. nosnost 75 kg), LiteRIVER L (max. nosnost až 110 kg) nebo podobně rychlou loď – závodní, mořský skif LiteRACE 1X (max. nosnost až 130 kg).

Naopak, pokud si veslařským tempem ještě úplně jisti nejste, volte model LiteSPORT 4.6 (ideální hmotnost veslaře do 75 kg), LiteSPORT 5.0 (max. nosnost 130 kg) anebo X Row (max. nosnost 220 kg).

Výběr veslařské lodě pro jednoho veslaře dle podmínek, ve kterých budete nejčastěji veslovat

Dalším důležitým parametrem je zvážení, kde budu loď primárně provozovat? Fouká v mé kolaci často a jsou zde vlny? Chci si loď odvézt do prázdninového domu nebo apartmánu u moře a veslovat podél pobřeží? Plánuji veslovat na některé z přehradních nádrží v ČR nebo na Labi pod střekovským zdymadlem v již silným proudu? Pokud ano, potom si zvolím model s otevřenou zádí! Díky otevřené zádi lodě odchází s každým tempem případně zatečená voda ven směrem k zádi a z lodi. Takto konstruované modely jsou rovněž vyšší a stavěny na překonávání vln a jízdu v náročných podmínkách.

Konkrétně se bavíme o modelech LiteRACE 1X (nejlepší vlastnosti z pohledu vln), LiteSPORT 5.0 a LiteSPORT 4.6 (při zohlednění hmotnosti veslaře). Naopak, jsou-li mým veslařským revírem pomalu tekoucí řeky jako například Vltava v Praze apod., a mám-li i ambici sportovního tréninku, potom si zvolím LiteRIVER S nebo LiteRIVER L.

V každém případě je dobré vnímat a při výběru veslice zohlednit místní podmínky. Například Mostecké jezero nebo i řeka Labe mezi Štětím a Roudnicí nad Labem, stejně jako v okolí Litoměřic vytváří podmínky vhodnější spíše pro mořské typy veslic.

Je tedy vhodné vysledovat nejčastější stav uvažované hladiny, zohlednit své vlastní veslařské zkušenosti a dle toho vybrat vhodný model lodi.

Výběr veslařské lodě pro jednoho veslaře dle dostupnosti k vodě

Vhodným parametrem k posouzení je i dostupnost „vody“ z pohledu nutné manipulace s lodí. Každá veslice něco váží a, nosíte-li ji sami, brzy se na delší vzdálenost „pronese“.

Nejlehčími modely Liteboat jsou veslice LiteRIVER S, LiteRIVER L a LiteSPORT 4.6 s hmotností cca 23 kg, dále LiteSPORT 5.0 (cca 27 kg) až po LiteRACE 1X s hmotností vyžadovanou mezinárodní veslařskou federací FISA 35 kg.

Výběr veslařské lodě pro jednoho veslaře dle posouzení věku a zdravotního stavu

Při uvažování o vhodném modelu nepodceňte ani posouzení svého zdravotního stavu a věku. Nikdo nemládne a s vyšším věkem dochází ke ztrátě stability. Ve vyšším věku se snadno rozhodí tlak či zamotá hlava a toto je rozhodně dobré nepodceňovat. Chcete loď, na které můžete veslovat do konce života? Pokud ano, volte co nejvyšší stabilitu, a tedy i bezpečí. Toto se vám bude hodit nejen při veslování v zimě. Mezi takovéto bezpečné a stabilní modely se řadí LiteSPORT 4.6, LiteSPORT 5.0 nebo nejnověji X Row.

Výběr veslařské lodě pro jednoho veslaře dle případného sdílení lodě a zážitků

Výběr v odstavci výše platí i pro posouzení poslední odrážky. Tou je sdílení a šíření zážitků z veslování na Liteboat s rodinnými příslušníky, kamarády anebo čtyřnohými mazlíčky. Modely LiteSPORT 4.6, LiteSPORT 5.0 i X Row jsou ideálně vhodné i pro úplné začátečníky, tudíž si na nich zavesluje každý. Snadno na nich povozíte svoji ratolest či vnouče (samozřejmě s bezpečnostní výbavou v podobě nasazené plovací vesty) a máme i případy závislých psů, kteří svého majitele doprovází i při veslování.

Není tedy bez zajímavosti, že řada LiteSPORT je nejprodávanějším modelem Liteboat jak v ČR, tak celosvětově. Z modelu LiteSPORT rovněž vychází veslice pro párové veslování ve dvou, a sice model LiteDUO, neboť ve dvou se to přece lépe táhne :-)!

Kompletní nabídku veslic Liteboat pro více veslařů naleznete zde.

Výběr veslařské lodě – závěr

Typicky se v závěru uvádí souhrn v textu obsažených názorů s finálním doporučením. Dovolíme si v tomto případě učinit výjimku a navrhujeme Vám abychom se kontaktovali a výběr lodi probrali osobně. Jen tak Vám dokážeme správně a odpovědně doporučit ideální loď Vašich snů!

Českou republiku jsme na rozličných modelech Liteboat proveslovali od Lipna po Hřensko, stejně jako po tocích Labe či Moravy. Kontaktujte nás tedy pro co nejlepší zacílení výběru lodě, kdy se moc rádi staneme Vaším průvodcem.

Cesta je cíl…

Cokoliv vás zajímá, neváhejte se zeptat…