Jak vybrat loď pro kondiční veslování?

V minulém příspěvku jsme se věnovali benefitům kondičního veslování ve smyslu zdraví a zdravého životního stylu. Dnes se budeme věnovat materiálovému vybavení pro kondiční veslování a představíme si, proč jsou veslice Liteboat velmi vhodnou volbu.

Jak jsme avizovali, jednou z významných výhod veslování je trénink a protažení celého těla. Abychom si pobyt na vodě náležitě užili, je vhodné myslet i na vhodné materiálové vybavení a, pro jeho pořízení, zvážit a zodpovědět si množství otázek.  Mezi hlavní otázky řadíme:

  • budu se s vlastní veslicí účastnit klasických veslařských závodů?
  • chci si příjemně zaveslovat téměř bez ohledu na počasí?
  • potřebuji loď, která uveze dostatek „živé váhy“?
  • budu s veslicí cestovat a převážet ji na střeše osobního automobilu?
  • plánuji, že bude veslice užívána více osobami, např. přáteli nebo rodinnými příslušníky?
  • bude mě lákat objevovat nová místa na rybnících a přehradách?
  • počítám s tím, že zestárnu a chci si pořídit loď, která mě bude doprovázet po zbytek života?

Pokud jste si v první odrážce odpověděli, že Vaší ambicí je co nejrychlejší překonávání vzdálenosti 1000 m nebo 2000 m (podle věku) na tradičních veslařských závodech, potom je Vaše volba jasná a je potřeba se ubírat směrem k výběru klasických závodních veslic, buď zahraničních nebo i kvalitních českých, výrobců. Jedinou výjimku, kterou Vás společnost Liteboat na poli závodění může uspokojit, je ukojení ambice v rychle se rozvíjejícím tzv. příbřežním veslování, které se také označuje FISA Coastal nebo Offshore (v US se také používá termín Open Water). Pro tyto případy nabízí společnost Liteboat kompletní řadu špičkových veslic LiteRACE 1X, LiteRACE 2X a LiteRACE 4X, které jsou určeny ke sbírání pódiových umístění na těch nejprestižnějších závodech a regatách v příbřežním veslování.

V případě, že přemýšlíte i nad myšlenkami dalších odrážek, potom jste zde zcela správně a rádi se s Vámi podělíme o naše názory a zkušenosti proč je právě Liteboat správnou volbou!

Jako první jsme zmínili počasí, které si nevybíráme a nezbývá, než se mu přizpůsobit. Veslování na klasické, závodní lodi si nejlépe užijeme za úplného bezvětří, kdy se nehne list a vodní hladina je jako zrcadlo. Právě při těchto podmínkách je veslování na závodních lodích nejpříjemnější, loď doslova letí po hladině a zkušený veslař neřeší stabilitu a škrtání nebo tahání vesel, při jejich pohybu při návratu tempa nad vodou, o vodní hladinu. Bohužel si přiznejme, že takovýchto dní a okamžiků je při našich možnostech kdy si jít zaveslovat jako šafránu a spíše se budeme setkávat a přizpůsobovat se situacím kdy více, či méně odněkud fouká, a hladina je také spíše zčeřená, ať více či méně od větru, nebo ostatních účastníků trávení volného času na vodě, tu na motorovém člunu, vodním skútru nebo jiném plavidle. Právě v těchto chvílích Vám přijde vhod potřebně stabilní veslice Liteboat, která Vám, v podobě jakéhokoliv modelu, umožní soustředit se na podstatné, tj. na kvalitu vašeho tempa. Na Liteboat si pohodlně zaveslujete téměř v libovolném počasí, což Vám potvrdí i bývalí špičkoví veslaři, jejichž ambicí již není sbírat medaile, ale naopak si jen užít veslařský trénink bez ohledu na vítr či vlny.

Zmínili-li jsme bývalé elitní veslaře, dostáváme se plynule k problematice druhé odrážky, kterou je potřebná nosnost lodě. Neboť jen velmi obtížně se hledají veslice pro jednoho veslaře s nosností vyšší než 90 kg! Jste-li v této cílové skupině, potom vězte, že sólo veslice Liteboat jsou konstruovány na váhový limit až 130 kg, resp. 110 kg v případě nejsportovnějšího modelu v nabídce LiteRIVER L, jenž je rychlostní téměř alternativou k závodnímu skifu.

Neohlížíme se tedy na počasí ani se moc nenimrejme v životosprávě, ruku na srdce – mohla by být lepší. Tak tedy hurá na vodu! Máme-li loď uskladněnou v loděnici, tak patříme mezi pár šťastlivců a vyvolených, kteří mají cestu na vodu s veslicí nejsnazší. Musíme-li však loď naložit na střešní příčníky a za vodou vycestovat, tak určitě přijde vhod systém Liteboat rychlého sejmutí křídla, pojmenovaný Quick Release System, kdy křídlo je jištěno dvojicí závlaček, jejichž vyjmutí a sejmutí (i nandání) křídla je otázkou doslova vteřin. Stejně jako oceníme kompaktní délku veslic Liteboat, která je u sólo modelů od 5 do 6 metrů a i v případě dvojskifu LiteDUO jsme jen na 6,5 metrech délky. Kompaktní délka, spolu s vysokou tuhostí kompozitní lodě, umožňuje velmi dobré jízdní vlastnosti vozu oproti křehčím a více než 8 metrů dlouhým závodním skifům.

Když už tedy máme loď na břehu vyhlédnuté řeky, přehrady či rybníku nebuďme sobci a umožněme vyzkoušet a objevit veslování i svým kamarádům, známým a rodinným příslušníkům. Díky stabilním a snadno ovladatelným veslicím Liteboat je toto hračka a veslování si užije i úplný nováček. Ideálním modelem pro tyto případy je nás celosvětově nejprodávanější model LiteSPORT 5.0, který je vhodný i pro dovolenkové objevné expedice podél mořského pobřeží. Podělte se o veslování a rozšiřte řady veslařů! Naučit se veslovat na Liteboat není těžké a je možné využít množství služeb nabízejících lekce a kurzy veslování na Liteboat. Své o tom ví i Robert, který svá první veslařská tempa absolvoval v pražské loděnici DOCK Marina CLUB v Praze 8 – Libni.

Robert na veslici LiteSPORT 5.0 v DOCK Marina CLUB v Praze 8 – Libni

Kamarádí a známí, už to slyšíme – co nechceš mít, to půjč. Koneckonců, kdo to kdy nezažil? Každopádně Liteboat méně šetrné zacházení tak trošku předpokládá. Proto je vnější trup kompozitu, oproti klasickým závodním veslicím, chráněn poctivou vrstvou dvousložkové lodní barvy tzv. Gelcoat stejně jako rekreační kajutové plachetnice. Své o tom ví i výše odkazované půjčovny veslic Liteboat, které naše lodě používají pro výuku veslování a dna jejich nástupních míst jsou jak písková, tak s drobnými oblázky. Zkrátka Liteboat něco vydrží a proto je ideální pro objevování a toulání se po řekách, přehradách a rybnících. Výše zmiňovaný model LiteSPORT 5.0 je dokonce vybaven výměnnou kompozitní flosnou (kačenou), která umožňuje krátkodobé uložení vahou lodi na hladkém povrchu!

Vše stárne, kromě materiálu i naše tělesné schránky a proto je dobré být na budoucnost připraven, nikoliv zaskočen. Myslíte-li to s veslováním dlouhodobě vězte, že vám tento sport přiroste k srdci. Každopádně s postupujícím věkem se do lodi hůře nastupuje, stejně jako se z ní hůře vystupuje. Stejně tak každý ocení stabilitu lodě, neboť se v ní bude cítit bezpečně a to jak při letním, tak zejména při zimním veslování. Pro snadné nastupování a vystupování je výhodou Liteboat možnost stát vlastní vahou chodidlem ve dnu lodi, oproti klasickým závodním lodím, ve kterých se stojí mnohem výše, jen v prostoru mezi kolejničkami. Při umístění chodidla ve dnu lodi se při usedání překonává menší vzdálenost a toto je při snížené pohyblivosti výrazně znát. Druhým benefitem, díky stabilitě, je pocit bezpečí, a to i ve sportovním modelu LiteRIVER L.

V Liteboat se snažíme o kondičním veslování přemýšlet v souvislostech a, díky úspěchu našich veslařských lodí, otevíráme svět veslování široké veřejnosti. Všechny naše modely kombinují nejnovější know-how z oblasti zpracování kompozitních materiálů s hodinami ruční práce zkušených operátorů výroby, jež jsou ve většině případů vystudovanými materiálovými inženýry. Díky špičkové ruční výrobě, nastavené kontrole jakosti, špičkovým materiálům a výrobní technologii tak spolu se zakoupením veslice Liteboat získáváte i jedinečnou tovární záruku v délce 7 let!

Budeme jen rádi, pokud se na nás obrátíte s poptávkou po výběru ideální veslice právě pro Vaše účely. Velmi rádi Vám pomůžeme vybrat ideální model pro Vaše veslařské podmínky, potřeby a očekávání.

V každém případě děkujeme za důvěru ve veslice Liteboat, které jsou vyráběné ručně, s láskou a vězte, že veslování není jen sport…

Veslice Liteboat – vyráběné ručně a s láskou

Cokoliv vás zajímá, neváhejte se zeptat…