Zvažujete pořízení vlastní veslice Liteboat a přemýšlíte, jaký model je ten pravý?

Veslování přináší řadu benefitů i zážitků a již jste se přesvědčili, že právě veslice Liteboat Vám je dokáží ideálně zprostředkovat. Nyní tedy nejspíš řešíte otázku, který model Liteboat je pro mě ten pravý? Právě výběru vhodného modelu veslice Liteboat se pokusíme věnovat v dnešním příspěvku.

Základním parametrem, který nám zúží výběr je zamyšlení se, zda mám ambici závodit v tzv. příbřežním veslování, které se také někdy nazývá mořské veslování, beach sprint, FISA Coastal nebo také off-shore rowing. Pokud ano, je pro mě vhodná řada veslic Liteboat RACE, nabízející modely LiteRACE 1X pro jednoho veslaře, resp. LiteRACE 2X pro veslaře dva či LiteRACE 4X pro čtyři veslaře s kormidelníkem.

Pokud uvažuji pořízení veslice Liteboat pro vlastní trénink, rekreaci a trávení volného času touláním se po vodní hladině, stává se výběr modelu pro jednoho veslaře složitějším a doporučujeme zamyslet se na otázkami:

  • jaká je moje veslařská zdatnost a hmotnost?
  • kde plánuji nejčastěji veslovat z pohledu možného častého výskytu větru, vln a případně silného proudu řeky?
  • jaký mám přístup k vodě z pohledu vzdálenosti od jejího uskladnění, případně zaparkovaného vozidla?
  • jaký je můj zdravotní stav, věk a chci loď užívat celoročně?
  • plánuji, že bude veslice užívána více osobami, např. přáteli nebo rodinnými příslušníky?

Veslování není sportem, se kterým je nutné začínat v útlém dětství abyste pochytili správné návyky a techniku. Veslovat je rozhodně možné začít v jakémkoliv věku a správnou techniku tempa Vám pomohou osvojit v jakémkoliv centru veslování na Liteboat, jejichž přehled naleznete zde.

Veslařská zdatnost, je-li na úrovni člena veslařského klubu se zkušenostmi veslování v lodi s pohyblivým sedátkem (tzv. slajdem) a nejlépe i v závodní lodi typu skif umožňuje okamžitý začátek kariéry na Liteboat v podobě nejrychlejších, sportovních modelů LiteRIVER S (max. nosnost 75 kg), LiteRIVER L (max. nosnost až 110 kg) nebo podobně rychlá loď – závodní, mořský skif LiteRACE 1X (max. nosnost až 130 kg). Naopak, pokud si veslařským tempem ještě úplně jistý nejsem, potom jsou pro mě vhodné modely LiteSPORT 4.6 (ideální hmotnost veslaře do 75 kg) nebo LiteSPORT 5.0 (max. nosnost 130 kg)

Dalším důležitým parametrem je zvážit kde primárně budu loď provozovat z pohledu četnosti výskytu silného větru a vysokých vln? Uvažuji-li o převozu lodě do apartmánu v Chorvatsku s veslováním podél mořského pobřeží nebo budu-li veslovat primárně na některé z přehradních nádrží v ČR či na Labi pod střekovským zdymadlem se silným proudem, potom je vhodné uvažovat model s otevřenou zádí, který s každým tempem umožňuje odvádění vody, při vysokých vlnách zatékající do prostoru nohavek, směrem k zádi a ven z lodi. Takto konstruované modely jsou rovněž vyšší a stavěny na překonávání vln a jízdu v náročných podmínkách. Konkrétně se bavíme o modelech LiteRACE 1X (nejlepší vlastnosti z pohledu vln), LiteSPORT 5.0 a LiteSPORT 4.6 (při zohlednění hmotnosti veslaře). Naopak, budu-li veslovat primárně na pomalu tekoucích řekách jako například Vltava v Praze apod., a mám ambici sportovního tréninku, potom je vhodným modelem LiteRIVER S nebo LiteRIVER L. V každém případě je dobré vnímat a při výběru zohlednit místní podmínky, neboť například Mostecké jezero nebo i řeka Labe mezi Štětím a Roudnicí nad Labem, stejně jako v okolí Litoměřic umí vytvářet podmínky vhodnější spíše pro mořské typy veslic. Je tedy vhodné vysledovat nejčastější stav uvažované hladiny, na které budu veslovat s přihlédnutím k vlastním, veslařským zkušenostem.

Vhodným parametrem k posouzení je i dostupnost „vody“ z pohledu nutné manipulace s lodí. Každá něco váží a, pokud je budete nosit sám a na delší vzdálenost, je dobré vědět, že nejlehčím modelem jsou veslice LiteRIVER S, LiteRIVER L a LiteSPORT 4.6 s hmotností cca 23 kg, dále LiteSPORT 5.0 (cca 27 kg) až po LiteRACE 1X s hmotností vyžadovanou mezinárodní veslařskou federací FISA 35 kg, přičemž ji, v případě zájmu pro privátní a nezávodní použití, umíme dodat i s hmotností jen cca 31,5 kg.

Při uvažování o vhodném modelu nepodceňte ani posouzení svého zdravotního stavu a věku, neboť nikdo nemládne a s vyšším věkem dochází ke ztrátě stability, snadno se nám může rozhodit tlak či zamotat hlava a toto je rozhodně dobré nepodceňovat. Chcete-li loď, na které budete moci veslovat do konce svého života, nejvyšší stabilitu, a tedy i bezpeční například při veslování v zimě, nabízí modely LiteSPORT 4.6 a LiteSPORT 5.0.

Výběr v odstavci výše platí i pro posouzení poslední odrážky, tj. uvažovaného sdílení a šíření zážitků z veslování na Liteboat i se svými rodinnými příslušníky, kamarády, ale i čtyřnohými mazlíčky. Modely LiteSPORT 4.6 a LiteSPORT 5.0 jsou ideálně vhodné i pro úplné začátečníky, tudíž si na nich zavesluje každý. Snadno na nich na zádi povozíte svoji ratolest či vnouče (samozřejmě s bezpečnostní výbavou v podobě nasazené plovací vesty) a máme i případy závislých psů, kteří svého majitele doprovází i při veslování. Není tedy bez zajímavosti, že řada LiteSPORT je nejprodávanějším modelem Liteboat jak v ČR, tak celosvětově. Z modelu LiteSPORT rovněž vychází veslice pro párové veslování ve dvou, a sice model LiteDUO, neboť ve dvou se to přece lépe táhne :-)! Kompletní nabídku veslic Liteboat pro více veslařů naleznete zde.

Co napsat závěrem? Typicky se v závěru uvádí souhrn v textu obsažených názorů s finálním doporučením. Dovolíme si v tomto případě učinit výjimku a doporučit Vám abyste nás kontaktovali, neboť jen tak Vám dokážeme doporučit ideální loď Vašich snů. Českou republiku máme, i opakovaně, proveslovanou na Lipně, brněnské přehradě, v celém splavném toku řeky Vltavy, Moravy i Labe až do Německa. Neváhejte nás tedy kontaktovat pro co nejlepší zacílení výběru lodě kdy velmi rádi budeme Vaším průvodcem.

Cesta je cíl…

Cokoliv vás zajímá, neváhejte se zeptat…